Wkłady kominkowe z systemem dystrybucji gorącego powietrza

0
316
Rate this post

W wielu domach kominek pełni funkcje rekreacyjną i przez to często marnuję się sporo energii cieplnej. Są jednak sposoby na to, aby wykorzystać go optymalnie i w zależności od wybranej instalacji może on służyć jako główny lub dodatkowy system grzewczy w domu.

W kominku tradycyjnym posiadającym otwartą komorę spalania ciepło w trakcie palenia promieniuje bezpośrednio do pomieszczenia. Daje to bardzo dobrą i przyjemną atmosferę w pomieszczeniu, ale jest bardzo mało ekonomiczne. W czasie palenia w kominku w ten sposób duża część ciepła ucieka przez komin.

W tym celu projektanci stworzyli wkłady kominkowe, które pozwalają optymalnie wykorzystać proces spalania i dają dodatkowe możliwości rozprowadzenia ciepła. Korzystając z najnowszych osiągnięć w projektowaniu kominków stworzono wkłady z płaszczem wodnym oraz systemy dystrybucji gorącego powietrza ( w skrócie DGP ). W tym artykule zajmiemy się drugim systemem, ponieważ pozwala on użytkować kominek niezależnie od dostaw prądu i instalacji CO.

Kominki w których zastosowano wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania mogą nam spokojnie służyć do ogrzewania całego domu. Najważniejszą rzeczą jest transport powietrza nagrzanego przez wkład kominkowy. Do tego celu wykorzystuję się specjalne kanały, które maja za zadanie transportować powietrze do innych pomieszczeń. To od ich odpowiedniego rozmieszczenia zależy wydajność całej instalacji.

W przypadku gdy odległość pozostałych pomieszczeń od kominka jest niewielka możemy skorzystać z naturalnego obiegu powietrza. W tym przypadku rozgrzane powietrze unosi się do góry i poprzez specjalne kanały jest transportowane do innych pomieszczeń. Najlepsze efekty uzyskuję się gdy długość kanałów wynosi do 3m. Rozwiązanie to nie wymaga urządzeń wspomagających i jest dość tanie.

Gdy chcemy transportować gorące powietrze na większe odległości to musimy się liczyć z koniecznością zainstalowania turbin elektrycznych zwiększających przepływ powietrza. Zależnie od konstrukcji takiej instalacji długość kanałów może wynosić wtedy nawet 10m.

Musimy jednak pamiętać, że taki system dystrybucji gorącego powietrza przyniesie nam największe korzyści, gdy będzie możliwa wymiana powietrza pomiędzy kominkiem i pozostałymi pomieszczeniami nie tylko poprzez kanały grzewcze.